fredag 22. februar 2013
Tangen Hyllet i røg
En smuk vinterdag gik Naturstyrelsens vestjyske eksperter løs på Hyllekrogtangen med ild og branddaskere. Resultatet: tangen er sort og afsvedet nu, men skriggrøn om få måneder
af Helle Hjorth
Fugleværnsfondens reservat på det sydlige Lolland dækker bl.a. Hyllekrogtangen. Hele den 5 km lange tange afgræsses fra 2012 af kreaturer, men på den yderste del af tangen er der meget stridt, tørt græs mellem marehalm og urter. Her har ikke været afgræsset i mange år, og de stride, tørre vækster er ikke dyrenes livret.
På en frostklar og solrig februardag fik en kontrolleret afbrænding bugt med de tykke lag af tørt græs, og fonden kan nu glæde sig til en bedre afgræsning af den utroligt smukke og vilde landtange. Metoden er inspireret af vestjyske naturplejemetoder, og seancen var resultatet af et samarbejde mellem Fugleværnsfonden, Naturstyrelsen og Lolland Kommune.
Og skønt store dele af tangen står afsvedet nu, så vil marehalm, græs og urter spire lystigt og lysegrønt, så snart der kommer lidt varme i luften.
Se billereportagen fra en smuk dag på Hyllekrogtangen.
Fotos: Allan Gudio Nielsen og Helle Hjorth
Information

Instruks

En hemmelig mix

Brandbælte

Fly, hvor der kan..

Dvaske daskere

Sådan skal det gøres

Fire walk with me..

Vind og viden

Varieret flora

Ild i det vilde..

Udveksling

Der skaffes

Bare dejligt!

Godt arbejde, drenge!
Relaterede reservater: -
Hyllekrog-SaksfjedRelaterede nyheder -
Rynket rose bekæmpes på Hyllekrog